چرا مبدل پکیج شوفاژ دیواری را باید رسوب زدایی کرد ؟

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی پکیج قطعه ای است که در آن حرارت از شعله یا آب گرم به آب سرد منتقل می گردد و در نهایت منجر به گرم شدن آب مصرفی و گرمایشی می شود. مبدل های حرارتی پکیج در دو نوع مبدل اولیه و مبدل ثانویه ساخته می شوند.

مبدل اولیه برای دستگاه های تک مبدله و مبدل ثاونیه برای دستگاه های دو مبدله استفاده می گردد.

عوامل موثر در تبادل حرارت :
۱- عوامل کند کننده۳- سطح تماس
۲- جنس مبدل۴- عوامل سرعت دهنده

۱- عوامل کند کننده

رسوبات آهکی ، زنگ زدگی و پوسیدگی سطح مبدل ، دوده، گرد و خاک ، خاکستر و مواد مشابه بصورت یک لایه واسط (عایق حرارتی) عمل می کند و باعث کاهش شدید راندمان مبدل و پکیج شوفاژ دیواری می شود.

۲- جنس مبدل

جنس مبدل معمولا از مس و یا در مواردی از آلومینیوم انتخاب می شود که دلیل آن ضریب انتقال حرارت بالا و صرفه اقتصادی می باشد.

ضریب انتقال حرارت اجسام بر حسب کالری در ساعت به ازای یک سانتی متر مربع از سطح و یک درجه سانتی گراد محاسبه می شود. به عنوان مثال :

جنسضریب انتقال حرارتجنسضریب انتقال حرارت
نقره۳۶۰۰تنگستن۱۳۶۹
مس۳۴۵۲روی۹۶۷
طلا۲۹۱۶برنج۹۰۸
آلومینیوم۱۹۳۴آهن۳۸۷
منیزیم۱۴۷۳رسوبات آهکی۸

۳- سطح تماس

هر چه سطح تماس مبدل بیشتر باشد ، میزان تبادل حرارتی آن نیز بیشتر است ، به همین دلیل مبدل ها در سمت شعله دارای پره های کمکی (فین) هستند.

۴- عوامل سرعت دهنده

وجود فن در پشت رادیاتورها و فن کویل ها باعث بالا رفتن سرعت تبادل حرارت با هوای اطراف می شود و همچنین قرار دادن پمپ در مسیر گردش آب مدار شوفاژ هم باعث بالا رفتن سرعت تبادل حرارتی می شود.

نتیجه گیری :

رسوبات ناشی از آب بدلیل ایجاد عایق حرارتی ای که دارای ضریب انتقال حرارت ۸ کیلوکالری در ساعت می باشند مانع از گرم شدن آب داخل مبدل پکیج شده و راندمان پکیج را بشدت پایین می آورند. لذا توصیه می شود که جهت پایین آوردن هزینه های خود سالی یک مرتبه پکیج ها را بازدید و سرویس کنید.


جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

One thought on “چرا مبدل پکیج شوفاژ دیواری را باید رسوب زدایی کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *