فلومتر یا دبی سنج پکیج چیست؟ و چه تفاوتی با فلوسوئیچ دارد؟

فلومتر پکیج (Flowmeter)

این وسیله مانند فلوسوئیچ، باز شدن شیر آب گرم مصرفی را به برد اطلاع میدهد. با این تفاوت که فلومتر میزان دبی آب عبوری را نیز اندازه گیری می کند. فلومتر بعد از مسیر آب ورودی به پکیج قرار گرفته (در مورد برخی پکیج ها نظیر پکیج بوش مکان قرارگیری فلومتر متفاوت است) و عکس العمل سریعی نسبت به اندازه گیری آب ورودی دارد.

درون فلومتر یک توربین همراه یک آهنربا وجود دارد که در جلوی یک حسگر قرار گرفته است. با تغییر دبی آب ورودی میزان فرکانس ارسالی آن به برد نیز تغییر می نماید. برد از این تغییر فرکانس جهت تنظیم شیر گاز و دمای مطلوب آب گرم مصرفی استفاده می کند. فلومترها معمولاً توسط فیش سه سیم به برد کنترل متصل می شوند. قابل ذکر است که توربین فلومترها به دو صورت شعاعی و محوری وجود دارند. 

خرابی های فلومتر پکیج
 • کثیفی فیلتر
 • وجود قطعی در سیم‌های ارتباطی
 • گیر کردن توربین در داخل بدنه
 • آهنربای توربین در فلومتر خراب شده است
 • جمع شدن رسوبات در ورودی لوله آب پکیج
تعویض فلومتر پکیج
 1. باز کردن فلومتر خراب و نصب فلومتر جدید
 2. گاهی برای اینکه از نشتی بلوک هیدرولیک و نیز اتصالات جلوگیری کنیم و همچنین برای سهولت در تعمیر فلومتر، به جای خارج کردن فلومتر خراب و جایگزینی آن با فلومتر جدید، این کار را بدون خارج کردن فلومتر خراب انجام می­دهیم و به اصطلاح فلوسوئیچ اصلاحی یا جدید را در زیر فلومتر خراب نصب می­ کنیم.
به طور کلی قطعات پکیج به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند
 1. برد کنترل : مغز دستگاه می باشد و با توجه به شرایطی که از حسگرها دریافت می کند، فرمان لازم را به قطعات تحت کنترل خود می دهد.
 1. حسگرهای پکیج : قطعاتی مانند سنسورها، پرشر سوئیچ ها، ترموستات دود و … هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.
 1. قطعات مجری فرمان : قطعاتی همچون پمپ، شیر کنترل گاز، فن و … می باشند که این قطعات به خودی خود هیچگونه فعالیتی ندارند مگر اینکه برد کنترل به آنها فرمان بدهد.
 1. قطعات مکانیکی : قطعاتی مثل منبع انبساط، هیدرو بلوک ها و … هستند که نیازی به فرمان از سمت برد کنترل ندارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این قطعات در زمان قطعی برق از کار نمی افتند.

جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

One thought on “فلومتر یا دبی سنج پکیج چیست؟ و چه تفاوتی با فلوسوئیچ دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *