فلوسوئیچ پکیج چیست؟ عیب یابی، تعمیر و یا تعویض آن چگونه است؟

فلوسوئیچ پکیج (flow switch)

فلوسوئیچ قطعه ای است که به برد خبر باز شدن شیر آب گرم مصرفی (بهداشتی) را می دهد. محل قرارگیری آن در ورودی آب سرد به پکیج است.

در داخل فلوسوئیچ یک شناور تفلونی وجود دارد که در قسمت بالای آن یک آهنربای دائمی تعبیه شده است. زمانی که یکی از شیرهای آب گرم مصرفی مانند حمام باز می شود، این شناور تفلونی به سمت بالا حرکت می کند و به دلیل نیروی مغناطیسی آهنربا منجر به اتصال کنتاکت های رله فلوسوئیچ (reed relay) به یکدیگر می شود.لذا جریان الکتریکی به برد ارسال می گردد تا برد از باز شدن آب گرم مصرفی اطلاع یابد.

فشار عملکرد فلوسوئیچ ها معمولاً ۰/۲ بار ( ۲ تا ۲/۵ لیتر در دقیقه) است. فلوسوئیچ ها در دو مدل دو سیم و سه سیم در بازار وجود دارند.

خرابی های فلوسوئیچ پکیج
  • وجود قطعی در سیم‌های ارتباطی
  • گیر کردن شناور تفلونی در داخل بدنه
  • کثیفی فیلتر
  • جمع شدن رسوبات در ورودی لوله آب پکیج
تعویض فلوسوئیچ
  1. باز کردن فلوسوئیچ خراب و نصب فلوسوئیچ جدید
  2. گاهی برای اینکه از نشتی بلوک هیدرولیک و نیز اتصالات جلوگیری کنیم و همچنین برای سهولت در تعمیر فلوسوئیچ به جای خارج کردن فلوسوئیچ خراب و جایگزینی آن با فلوسوئیچ جدید، این کار را بدون خارج کردن فلوسوئیچ خراب انجام می­دهیم و به اصطلاح فلوسوئیچ اصلاحی یا جدید را در زیر فلوسوئیچ خراب نصب می­ کنیم.

به طور کلی قطعات پکیج به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند
  1. برد کنترل : مغز دستگاه می باشد و با توجه به شرایطی که از حسگرها دریافت می کند، فرمان لازم را به قطعات تحت کنترل خود می دهد.
  1. حسگرهای پکیج : قطعاتی مانند سنسورها، پرشر سوئیچ ها، ترموستات دود و … هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.
  1. قطعات مجری فرمان : قطعاتی همچون پمپ، شیر کنترل گاز، فن و … می باشند که این قطعات به خودی خود هیچگونه فعالیتی ندارند مگر اینکه برد کنترل به آنها فرمان بدهد.
  1. قطعات مکانیکی : قطعاتی مثل منبع انبساط، هیدرو بلوک ها و … هستند که نیازی به فرمان از سمت برد کنترل ندارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این قطعات در زمان قطعی برق از کار نمی افتند.

جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

One thought on “فلوسوئیچ پکیج چیست؟ عیب یابی، تعمیر و یا تعویض آن چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *