شیر هواگیری اتومات یا اتوونت یا ایرونت پکیج (Auto Vent or Air Vent)

شیر هواگیری اتومات یا اتوونت یا ایرونت پکیج (Auto Vent or Air Vent)

در بسیاری از مواقع شاهد افت فشار پکیج هستیم و زمانی که فشار پکیج کم می شود، باید آن را آبگیری نماییم و یا هنگامی که پکیج شروع به کار می کند، مقداری از هوای رادیاتورها وارد پمپ می شود. این هوای وارد شده به پمپ حتما باید تخلیه شود تا شفت و روتور پمپ آسیب نبیند. از آنجایی که نمی توان بطور منظم پمپ را هواگیری کرد بنابراین نیاز به قطعه ای داریم که به صورت خودکار هوای وارد شده به پمپ را خالی نماید. به همین دلیل از شیر هواگیری اتومات که به آن اتوونت یا ایرونت هم گفته می شود استفاده می کنند. این قطعه که معمولا در بالای هوزینگ پمپ نصب می شود و هوای حبس شده را به صورت اتوماتیک خارج می نماید.

نحوه عملکرد اتوونت یا ایرونت پکیج

در داخل ایرونت یک شناور از جنس تفلونی قرار دارد که در حالت عادی که آب داخل آن وجود دارد به سمت بالا حرکت کرده و جلوی روزنه خروجی هوا را می گیرد و آن را مسدود می نماید. اما با جمع شدن هوا و کاهش سطح آب در داخل ایرونت، این شناور تفلونی از جلوی روزنه پایین آمده و روزنه باز می شود و هوای موجود از آن خارج می گردد.

گاهی اوقات سرویسکاران جهت هواگیری بهتر، علاوه بر ایرونتی که بر روی هوزینگ نصب شده است، یک ایرونت دیگر در بالاترین نقطه مدار (پکیج یا کلکتور یا رادیاتورها) نصب می کنند.

نحوه تشخیص خرابی ایرونت

معمولا اولین نشانه خرابی اتوونت این است که همزمان با تخلیه هوا، آب نیز از آن خارج می شود. بهتر است که بدانید که از اتوونت فقط و فقط باید هوا خارج شود. بنابراین اگر هنگام خروج هوا آب از ان خارج شد یعنی خراب است. البته توجه داشته باشید اتوونت ها قابل تعمیر هستند.

نحوه تعویض اتوونت یا ایرونت
 • شیر آب سرد ورودی به پکیج را ببندید.
 • آب مدار گرمایش را کاملا تخلیه نمایید.
 • برق پکیج را قطع نمایید را جهت اطمینان قطع نمایید.
 • خار نگهدارنده اتوونت را خارج نمایید.
 • اتوونت خراب را بیرون بیاورید.
 • به اتوونت جدید گریس سیلیکون یا گریس مولیکات بزنید و آن را نصب کنید.
به طور کلی قطعات پکیج به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند
 1. برد کنترل : مغز دستگاه می باشد و با توجه به شرایطی که از حسگرها دریافت می کند، فرمان لازم را به قطعات تحت کنترل خود می دهد.
 2. حسگرهای پکیج : قطعاتی مانند سنسورها، پرشر سوئیچ ها، ترموستات دود و … هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.
 3. قطعات مجری فرمان : قطعاتی همچون پمپ، شیر کنترل گاز، فن و … می باشند که این قطعات به خودی خود هیچگونه فعالیتی ندارند مگر اینکه برد کنترل به آنها فرمان بدهد.
 4. قطعات مکانیکی : قطعاتی مثل منبع انبساط، هیدرو بلوک ها و … هستند که نیازی به فرمان از سمت برد کنترل ندارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این قطعات در زمان قطعی برق از کار نمی افتند.

جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

One thought on “شیر هواگیری اتومات یا اتوونت یا ایرونت پکیج (Auto Vent or Air Vent)

 • ۱۴۰۰-۱۱-۱۸ در t ۰۸:۲۷
  Permalink

  با سلام
  با تشکر از وبلاگ خوبتون

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *