شیر اطمینان پکیج چیست و چگونه تعمیر میشود؟

شیر اطمینان پکیج

شیر سه بار یا شیر اطمینان پکیج دیواری همانطور که از نامش پیدا است، جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار پکیج به حدی که از تحملش خارج است بکار می رود و از آسیب رسیدن به قطعات پکیج جلوگیری می‌کند. همانطور که می دانید کلیه قطعات پکیج تحمل فشار بیشتر از ۳/۵ بار را ندارند و به همین خاطر تولید کنندگان پکیج دیواری قطعه ای را به نام شیر سه بار جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار پکیج به بیش از حد استاندارد قرار داده اند.

عملکرد شیر سه بار

عملکرد شیر اطمینان به این صورت است که این شیر دارای یک فنر و یک دیافراگم لاستیکی می باشد که این فنر تحمل فشار را تا ۲/۵ بار دارا است و در صورت بالا رفتن از این مقدار بصورت آرام آرام جمع شده و تا اینکه در فشار ۳ بار باعث می شود دیافراگم مسیر شیر اطمینان را باز کند و مقداری از آب اضافی به بیرون ریخته شود.

شیر اطمینان یکی از قطعات اصلی پکیج می باشد و در تمام پکیج های ایران رادیاتور، بوتان، ایساتیس و… وجود دارد. و در دو نوع پلیمری و برنجی در بازار موجود می باشد.

تعمیر شیر سه بار

تنها عیبی که این قطعه پیدا می کند نشتی مداوم آب است. و تنها زمانی مجاز به تعمیر این شیر هستید که رسوب و یا آشغال مابین دیافراگم و فنر موجود باشد و منجر به نشتی آن شود در غیر اینصورت می بایست تعویض شود.

جهت تعمیر شیر اطمینان پکیج باید این قطعه را باز کرده و داخل دیسکلر قرار دهید و شستشو کنید و سپس توسط گریس سلیکون آب بندی نمایید. در مواردی که ضعیف شدن فنر و یا از بین رفتن دیافراگم دلیل بروز نشتی از است پیشنهاد می کنم در این حالت به هیچ عنوان شیر اطمینان را دستکاری نکنید و اقدام به تعویض شیر اطمینان پکیج نمایید.

به طور کلی قطعات پکیج به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند
  1. برد کنترل : مغز دستگاه می باشد و با توجه به شرایطی که از حسگرها دریافت می کند، فرمان لازم را به قطعات تحت کنترل خود می دهد.
  1. حسگرهای پکیج : قطعاتی مانند سنسورها، پرشر سوئیچ ها، ترموستات دود و … هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.
  1. قطعات مجری فرمان : قطعاتی همچون پمپ، شیر کنترل گاز، فن و … می باشند که این قطعات به خودی خود هیچگونه فعالیتی ندارند مگر اینکه برد کنترل به آنها فرمان بدهد.
  1. قطعات مکانیکی : قطعاتی مثل منبع انبساط، هیدرو بلوک ها و … هستند که نیازی به فرمان از سمت برد کنترل ندارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این قطعات در زمان قطعی برق از کار نمی افتند.

جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *