با کاربرد، تعمیر، نصب، سرویس و خرابی های شیر پرکن پکیج آشنا شوید

شیر پرکن پکیج

محل قرار گیری شیر پرکن معمولاً در ورودی آب سرد به مدار گرمایشی دستگاه است و وظیفه آن پر کردن یا اضافه کردن آب در مدار گرمایشی است. این شیر تنها راه ارتباطی بین مدار گرمایشی و مدار آب مصرفی است.

دلایل خرابی شیر پرکن پکیج

به تدریج بر اثر وجود املاح در آب سرد ورودی به پکیج، رسوبات در شیر پرکن تجمع می­ یابد و همین موضوع موجب مسدود شدن مسیر ورودی آب می­ گردد. از طرفی شیر پرکن به دلیل تجمع این رسوبات به خوبی بسته نمی ­شود و عملکرد خود را برای تنظیم فشار آب از دست خواهد داد.

تشخیص خرابی شیر پرکن

علائم خرابی معمولا با اختلال در عملکرد تنظیم فشار پکیج مشخص می ­شود. در کنار افت فشار و یا افزایش فشار یک علامت سومی نیز برای خرابی شیر پرکن پکیج وجود دارد و آن بروز نشتی در شیر پرکن و یا قسمت ­های دیگر است.

برای اطمینان از خرابی شیر پرکن به این سه علامت اکتفا نکنید و حتما نسبت به بررسی پکیج نیز اقدام نمایید. در حالتی که پکیج خاموش بوده و شیر آب ورودی نیز باز است، پکیج فشار بالایی را نشان می ­دهد و تقریبا می توان مطمئن بودن که شیر پرکن خراب است زیرا فشار بالا از نشانه های خرابی شیر پرکن می­ باشد.

عیب یابی شیر پرکن

سه نشانه اصلی برای مشخص شدن خرابی شیر پرکن وجود دارد (۱. افزایش فشار، ۲. افت فشار و ۳. نشتی آب در پکیج)

 1. زمانی که با افت فشار در پکیج مواجه شدید می توانید به دنبال محل نشتی بگردید زیرا گاهی بر اثر نشتی، آب ورودی در پکیج به تدریج کاهش یافته و با افت فشار خود را نشان می ­دهد. این نشتی می تواند در خود شیر پرکن یا سایر بخش های دیگر اتفاق بیافتد.
 1. در مواردی که با افزایش فشار در پکیج مواجه شدید بدانید که دلیل آن افزایش حجم آب ورودی در پکیج است. اگر مشکل بالا بودن فشار پکیج با بسته بودن شیر پرکن همچنان باقی ماند می توان علت آن را مسدود شدن مغزی شیر پرکن توسط رسوبات دانست که در این حالت شیر پرکن به درستی بسته نمی ­شود و با ورود تدریجی آب به داخل دستگاه فشار پکیج افزایش می ­یابد.
 1. در مواردی که با بالاتر بودن دمای آب برگشتی نسبت به دمای آب رفت در پکیج مواجه شدید بدانید یکی از دلیل آن افزایش حجم آب ورودی در پکیج است. اگر مشکل پکیج با بسته بودن شیر پرکن همچنان باقی ماند می توان علت آن را مسدود شدن مغزی شیر پرکن توسط رسوبات دانست که در این حالت شیر پرکن به درستی بسته نمی ­شود و با ورود تدریجی آب به داخل دستگاه دمای آب برگشتی نسبت به دمای آب رفت در پکیج افزایش می ­یابد.
با کاربرد، تعمیر، نصب، سرویس و خرابی های شیر پرکن پکیج آشنا شوید.
نحوه تعویض شیر پرکن

زمانی که مغزی و یا شیر پرکن به طور کامل خورده شده و عملکرد آن با تعمیر نیز به حالت نرمال خود بر نمی­گردد لازم است که شیر پرکن را به طور کامل تعویض نمود. با توجه به سادگی تعویض آن، به دلایل مختلفی بهتر است این کار را یک تکنسین زبده انجام دهد.

 1. پکیج را خاموش کنید.
 2. شیر آب سرد ورودی به دستگاه را ببندید.
 3. آب گرم یکی از شیرهای داخل منزل را باز کنید.
 4. شیر پرکن را در خلاف جهت عقربه ها بچرخانید (باز کنید).
 5. منتظر تخلیه کامل آب گرم از شیری که باز کرده اید باشید.
 6. شیر پرکن را توسط آچار فرانسه بازکنید.
 7. شیر پرکن جدید را در محل قبلی نصب کنید.
 8. شیری را که در ابتدا باز کرده بودید ببندید.
 9. شیر آب سرد ورودی به پکیج را باز کنید.
 10. پس از رسیدن فشار پکیج به رنج استاندارد (۱/۵ تا ۲ بار) شیر پرکن را ببندید.
 11. پکیج خود را روشن نمایید.
نکات مهم
 • تنها ارتباطی بین آب مصرفی و آب شوفاژها، شیر پر کن است که توسط آن فشار آب مدار گرمایش را بین ۱ تا ۲ بار تنظیم می کنیم.
 • در صورت معیوب بودن شیر پرکن فشار آب مدار گرمایش (بدون باز کردن شیر پرکن) کم کم بالا رفته و از شیر اطمینان (سه بار) آب خارج می شود.
 • شیر پرکن ها از دو جنس فلزی و پلاستیکی ساخته می شوند.
 • در صورتی که شیر پرکن های پلاستیکی را محکم ببندید احتمال شکسته شدن محور آن در زمان باز کردن مجددش وجود دارد. لذا بهتر است حداقل محور آن را از جنس برنجی انتخاب کنید.
 • شیر پرکن ها در سه نوع دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک ساخته می شوند که نوع دستی آنها رایج تر است.
 • در مدل نیمه اتوماتیک در صورت نیاز به پر کردن مدار کافی است یک دکمه را فشار دهید تا دستگاه، آب را به مقدار لازم پر کند. 
 • در نوع اتوماتیک در صورت کاهش آب مدار، پکیج به صورت اتوماتیک مدار را پر می کند.
 • در دو مدل دستی و نیمه اتوماتیک اگر نشتی در مدار وجود داشته باشد،  شخص از تکرار پرکردن مدار متوجه خواهد شد. ولی در نوع اتوماتیک فقط در صورتی که سه بار در یک روز مدار کاهش فشار داشته باشد، دستگاه جهت جلوگیری از نشت آب مدار را بلوکه کرده و باید عدم وجود نشتی را بررسی نمود.
 • خرابی بوبین، گیر کردن ذرات معلق و قیمت بالا از ایراد های رایج شیر پرکن های اتوماتیک هستند که باعث شده اکثر شرکت ها از شیر پرکن های دستی استفاده نمایند. 
به طور کلی قطعات پکیج به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند
 1. برد کنترل : مغز دستگاه می باشد و با توجه به شرایطی که از حسگرها دریافت می کند، فرمان لازم را به قطعات تحت کنترل خود می دهد.
 1. حسگرهای پکیج : قطعاتی مانند سنسورها، پرشر سوئیچ ها، ترموستات دود و … هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.
 1. قطعات مجری فرمان : قطعاتی همچون پمپ، شیر کنترل گاز، فن و … می باشند که این قطعات به خودی خود هیچگونه فعالیتی ندارند مگر اینکه برد کنترل به آنها فرمان بدهد.
 1. قطعات مکانیکی : قطعاتی مثل منبع انبساط، هیدرو بلوک ها و … هستند که نیازی به فرمان از سمت برد کنترل ندارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این قطعات در زمان قطعی برق از کار نمی افتند.

جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

One thought on “با کاربرد، تعمیر، نصب، سرویس و خرابی های شیر پرکن پکیج آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *