بای پاس پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟

بای پاس

اگر مسیر گرمایش به هر دلیلی مسدود شود و یا دچار افت فشار گردد، ممکن است به پمپ سیرکولاتور صدمه وارد شود به همین دلیل یک مسیر جایگزین در داخل پکیج در نظر می گیرند که به آن بای پاس گفته می شود. بای پاس مدار رفت گرمایش را به مدار برگشت گرمایش (قبل از پمپ) متصل می کند.

بای پاس پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟
شیر یا سوپاپ بای پاس

در مسیر بای پاس یک سوپاپ تعبیه شده است، سوپاپ در حالت عادی بسته بوده و به محض افت فشار و یا انسداد مسیر گرمایشی عمل کرده و مسیر جایگزین (بای پاس) را باز می کند و تا حدود ۳۰۰ لیتر آب در ساعت را از خود عبور می دهد.

وظیفه بای پاس حفاظت از پمپ سیرکوله است. همچنین این شیر در حالت عادی بسته بوده و اجازه برگشت جریان را به آب مدار گرمایش نمی دهد. بهتر است مسیر بای پس ضمن در دسترس بودن از لوله های مسی ساخته شود تا هنگام عیب یابی ، با لمس لوله فوق به راحتی متوجه باز یا بسته بودن آن شد. در برخی از پکیج های دو مبدله از مسیر مبدل صفحه ای به جای مسیر بای پس استفاده می شود.

به طور کلی قطعات پکیج به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند
  1. برد کنترل : مغز دستگاه می باشد و با توجه به شرایطی که از حسگرها دریافت می کند، فرمان لازم را به قطعات تحت کنترل خود می دهد.
  1. حسگرهای پکیج : قطعاتی مانند سنسورها، پرشر سوئیچ ها، ترموستات دود و … هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.
  1. قطعات مجری فرمان : قطعاتی همچون پمپ، شیر کنترل گاز، فن و … می باشند که این قطعات به خودی خود هیچگونه فعالیتی ندارند مگر اینکه برد کنترل به آنها فرمان بدهد.
  1. قطعات مکانیکی : قطعاتی مثل منبع انبساط، هیدرو بلوک ها و … هستند که نیازی به فرمان از سمت برد کنترل ندارند و به فعالیت خود ادامه می دهند. این قطعات در زمان قطعی برق از کار نمی افتند.

جهت هر کونه درخواست مشاوره رایگان و پشتیبانی با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۱۰ ۸۰ ۶۴۵ ۰۹۱۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *